Aurel Pop, a Román Akadémia Elnöke a LACRIS (Információs Háború és Stratégiai Kommunikáció Elemzésének Laboratóriuma) nevű intézetnek ismertette álláspontját hétfőn az Erdélyt Románia részeként kimondó gyulafehérvári nyilatkozattal kapcsolatban – írja a Transindex.
Pop arra reagált, mikor Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettes pénteken a tusványosi szabadegyetemen a nyilatkozat centenáriumát ünneplő Romániának szólt oda – Semjén emlékeztette a románokat az erdélyi magyaroknak és szászoknak 1918-ban tett autonómiaígéretükre. Emellett azt is hozzátette: tiszteletben tartja a románok ünneplését, de kérte őket, ők is tartsák tiszteletben, hogy a magyaroknak ezen nincs mit ünnepelni. „Csak azt kérem, hogy tanulmányozzák a Gyulafehérvári Nyilatkozatot. Önök akkor megígérték a magyarságnak az önrendelkezést és autonómiát, ezért mi csak arra kérjük önöket, hogy a saját ígéretüket tartsák be, és ne tekintsék extremitásnak, amikor a magyarság autonómiát kér.” – jelentette ki.
Az akadémia elnöke erre reagálva cáfolni próbálta a nemzeti kisebbségeknek autonómiára tett ígéretét. Szerinte a Nyilatkozat szövegében kétszer szerepel az „autonómia” kifejezés, de ez először Erdély, Bánság és Partium ideiglenes önigazgatására vonatkozik, melyet ezen területek csak addig élveznének, amíg Romániának új alkotmánya nem lesz. A második említés szerinte a – többségi és kisebbségi – vallási felekezetek önszerveződési jogára vonatkozik.
Az elnök azt is kifejtette, a nemzetiségeknek csupán az általuk választott képviselők anyanyelvén történő igazgatás és bíráskodás lehetséges, valamint a román parlamentben lévő igazságos képviselet. A nyilatkozat Pop szerint csak egy dologról döntött – Erdély, Bánság és a Partium egyesüléséről, és minden más pont csak egy jövőre néző irányelv. Így a nyilatkozatnak kötelező ereje nincsen, csak javaslatokat fogalmaz meg a további jogokkal kapcsolatban, melyeket Románia nagy vonalakban már megadott a nemzeti kisebbségeknek – nyilatkozott az akadémikus.